BİZİ TAKİP EDİN

Miami’de Satın Alma Süreci

İdeal mülkünüzü seçtiğinizde, mülk satın alım süreci aşağıdaki aşamalarda başlayacaktır:
-Satın alma anlaşması üzerine bir satış sözleşmesi iki taraf tarafından imzalanacaktır. Bu, Florida Eyaleti’ndeki yetkili yerel makamlar tarafından onaylanmış yasal olarak bağlayıcı bir genel belgedir.
Satın alıcıların Kimlik Kartları’nın fotokopileri Anlaşma’ya eklenir. (Bu eğer gerekliyse ileriki bir safhada temin edilebilir)
Tam Adı, Adres, Telefon Numarası ve E-Posta Adresi satın alan kişiden istenmektedir.
-Anlaşmanın bir kopyası satın alan kişiye verilir ve orijinali Fedex güvencesiyle satıcıya gönderilir.
-Depozito, sözleşme imzalandıktan sonra 24-48 saat içinde ödenmiş olmalıdır. Depozito, güvenli taşıma için banka transferi aracılığıyla üçüncü parti bağımsız garanti sigorta organına havale edilecektir. ( Escrow Account )
-Satın alıcıya depozitonun alımının onayını yapmak için alımdan 1-2 iş günü içerisinde bir onay e-postası gönderilecektir. Resmi makbuz, banka transfer süresine bağlı olarak 5-10 iş günü sonunda temin edilecektir.
-Satış anlaşmasını imzaladıktan 15 gün sonra ve tam depozitonun ödenmesine takiben Proje geliştirici, alıcıya , ileriki ödemeler ve tarihlerin detaylarının olduğu uygulanmış bir sözleşme iade edecektir.
– Tüm ödemeler, kontratta da belirtildiği gibi, 2 hafta içerisinde aynı bağımsız organa banka yolu ile transfer edilir, resmi bir makbuz proje geliştiriciden satın alıcıya gönderilecektir.
Tapu Senedi’nin kapanış ve transferi son taksitin ödemesini takiben tamamlanır. Tapu senetlerinin yasal transferi Florida Eyaleti’nin Hukuk Bürosu’nda gerçekleştirilir. Bir kopyası satın alıcıya verilir ve orijinal belge hazırlanıp birkaç hafta içerisinde satın alıcıya temin edilir.
Daha fazla Bilgi:
Miami’de bir mülk satın almak için satın alıcının orda mevcut olması gerekli değildir. Tüm prosedürler Türkiye’den tamamlanabilir ve yasal belgeler Fedex güvencesi altında geri gönderilebilir.
Vekâletname bir yasal gereklilik değildir fakat eğer tercih edilirse Türkiye’deki Amerikan Elçiliği’nden icra edilebilir. Florida eyaletinden bağımsız bir avukatın kullanılması gerekmektedir. (Ekstra ücretler bu aşamada satın alıcı tarafından karşılanacaktır)
Eğer satın alıcı yasal belgelerin değerlendirmesi ve kontrolü için ayrıca bağımsız bir Avukat görevlendirmeyi tercih ederse, yerel yasalar hakkında bilgi sahibi olan bir Florida Avukatı gerekli olacaktır. ( Satın alıcı tarafından gerçekleşecek maliyetler yaklaşık olarak Maksimum 1,000 ABD Doları’dır)
ŞİRKET SATIN ALIMLARI:
Eğer satın alım bir Şirket adına ise, tüm yasal tarafların onaylı yetkisi gereklidir. Tüm ortakların şirket dokümanı imzaları gereklidir.
– Yaklaşık olarak 850 ABD Doları ödeyerek bir LLC şirketi kurmak mümkündür, ve sonrasında bu mülk şirket adına satın alınabilir. Bu süreci tamamlamak yaklaşık olarak 5 gün alır ve 2-3 hafta içerisinde bir vergi numarası gönderilecektir.
– Senelik Muhasebe ücretleri yaklaşık olarak 850 ABD Doları’dır.
– Bir şirket adı altında eğer 3 ya da daha fazla mülkün satın alımı olursa yıllık muhasebe ücreti 1,000 yada 1,200 ABD Doları’na mal olmaktadır.
– Bir şirketin satın alım avantajları sigorta tazminat talebi üzerine sınırlı sorumluluğu içerir. Daha düşük bir vergi ödemesi muhtemeldir ve daha yüksek bir masraf gösterilebilir.
– Dezavantaj olarak, bir şirket mülkü içerisinde uzun süreli ikamet etmenize izin verilmemektedir.
İLİŞKİLİ SATIN ALMA MALİYETLERİ:
Hem inşaat yapılım aşamasında satın alınan mülklerin, hem de bitmiş tamamlanmış mülklerin satın alımlarının içerdiği satın alım masrafları birbirine çok yakındır.
Alım Satım Vergisi: Satın alma fiyatının %1.75’i kadardır ve buna, Damga Vergisi ve Noter masrafları da dahildir.
Ayrıca 2 Ay Bakım aidatı bina masraflarında kullanılmak üzere iade edilememek şartıyla ödenecektir.

Mülkün net satın alma fiyatı →

350,000$

     450,000$

    750,000$

   1,000,000$

   2,000,000$

Satın alım ücreti: Satın alma fiyatının %1.75.  Adli masraflar, Vergiler, Vekaletname ve Noter Ücretleri dahil

6,125$

7,875$

13,125$

17,500$

35,000$

Bakım ücretleri: İade Edilemez 2 Ay bakım Ücreti.
(Sqf başına 64 Cent’e bağlı olarak yaklaşık rakam, ortalama boyutlu birim)

1,280$

1,460$

2,000$

2,300$

3,000$

Toplam ek maliyetler

7.405$

9,335$

15,125$

19,800$

38,000$

Satın alma fiyatına yüzdelik ek maliyetler

2.12%

2.07%

2.02%

1.98%

1.90%

Notlar:
Miami’de mülk satın alımlarında KDV ödenmez.
KAMU HİZMETLERİNİN BAĞLATILMASI:
Geliştirici, satışın gerçekleşmesinin ardından ve imar nihai iskan sertifikasını aldığında Satın Alan Kişinin ayrıntılarını Su ve Elektrik şirketleri ile kaydedecektir. Bir sefere mahsus düşük bir bağlantı ücreti Satın Alan Kişiye uygulanabilir.
AYLIK DEVAM EDEN MALİYETLER:
Yıllık Emlak Vergisi her yıl satın alma maliyetinin %1.8’i kadarı olarak ödenir. Tescil işlemi tapu senedi transferi üzerine otomatik gerçekleşir ve ödemeler Ekim – Aralık arasında yıllık olarak yapılmalıdır.
Mülkiyette 6 aydan daha fazla kalınırsa yıllık ödenecek emlak vergisi %1.7’ye düşürülür.
Aidat tutarları, projeye göre ve projedeki hizmetlere göre aylık $ 470 ila $ 1500 arasında değişmektedir.
Bakım her mülkün özelliklerine ve verilen hizmetlere göre değişkenlik gösterebilir ve aylık olarak ödenmelidir.
Yaklaşık olarak Aylık 470 – 1,500 ABD Doları.
Elektrik aidat ödemesinin içine dahil edilmediyse, kullanıma bağlı olarak ödenmesi gerekecektir.
Kullanıma göre yaklaşık olarak aylık 55 – 150 ABD Doları.
Eşya ve Değerli Eşya Sigortası mülkün değerine, içindeki malzemelere, mücevherlere ve diğer değerli eşyaların ücretine göre değişiklik gösterebilir.
Yaklaşık olarak Aylık 33 –500 ABD Doları.
KİRA VE VERGİ DÜZENLEMELERİ:
Miami’de mülkünüzü kiralarken, gelir vergisinin mülkiyetin bulunduğu ülkede ödenmesi gerekmektedir.
İzin verilen yıllık giderler ve satın alınan mülkün alış fiyatının %3’ü kadarını mülkün amortismanı olarak her yıl sonunda gider olarak gösterebiliyorsunuz.
Yönetim Ücretleri, Bakım, Sigorta ve Yenileştirme maliyetleri.
İzin verilen kesintilerden sonra kalan net kar üzerinden %15-20 oranında vergi ödenmesi gerekir.
DEĞER ARTIŞ VERGİSİ:
İkamet etmeyenler / (Yeşil Kart Sahibi olmayanlar ve ABD vatandaşı olmayanlar)
Satın alınan mülk daha sonra satıldığında eğer kar edildiyse, evin masraflarını düştükten sonra kalan net kar üzerinden %10 – %15 civarında kazanç vergisi ödenmelidir.
Tüm ABD vatandaşları ve Yeşil Kart sahipleri
Önceki 5 yıllık zaman zarfında, asıl ikamet mülkiyette 3 yıllık bir süreyi aşarsa, Değer Artış Vergisi uygulanmaz.
Lütfen bunların sadece tahmini maliyetler olduğunu ve değişebileceğini dikkate alın.Bu belge 23 Şubat 2018 tarihinde düzenlenmiştir.